Jdi na obsah Jdi na menu
 


             ANDALUSKÝ KŮŇ 

Jak jeho jméno napovídá, andaluský kůň pochází ze sluncem vysušovaných oblastí jižního Španělska na dohled od severní Afriky. Přestože je to bezpochyby starobylé plemeno, jeho kořeny jsou nejisté. Španělští koně, které mořeplavci 16. století přivezli na oba americké kontinenty, představovali šlechtitelský základ, z něhož osadníci vytvořili většinu nových plemen. Mezitím se v Evropě španělský kůň stal oblíbeným koněm panovníků a významných jezdeckých mistrů, včetně Angličana Williama Cavendishe, vévody z Newcastlu, který v 17. století napsal: "Je-li dobře vybrán, je to nejušlechtilejší kůň na světě nejkrásnější, jaký může být. Je bystrý, odvážný a učenlivý má sebevědomý krok a klus…nejvznešenější cval a je nejmilovanějším a nejušlechtilejším koněm, který se nejlépe hodí k panovníkovi v dobách jeho slávy." Přímým potomkem andaluského koně je lipicán a k dalším známým evropským plemenům ovlivněným španělskou krví patří frederiksborský, fríský (který dále ovlivnil oldenburského), holštýnský a connemarský kůň.
Andaluský kůň je jedním z nejelegantnějších plemen. Svou ohromnou postavou, vznešeným krokem, bystrostí a jemnou, vstřícnou povahou představuje vynikajícího všestranného jezdeckého koně a nejlépe se hodí na vysokou jezdeckou školu. Jeho výkony můžete také obdivovat na barvitých každoročních andaluských slavnostech.

Popis plemene

Výška: 152,5-154,4 cm
Barva: Především bělouši (včetně "morušových" - grošovaných s červeným nádechem) a hnědáci.
Stavba těla: Krásná hlava s širokým čelem a velkýma mírnýma očima poměrně dlouhý a silný, ale elegantní krk dlouhé plece se správným sklonem a výrazným kohoutkem krátké silné tělo se širokým hrudníkem a vyklenutými žebry velmi široká kulatá záď s poměrně nízko nasazeným ocasem středně dlouhé, čisté a elegantní, ale silné končetiny; dlouhá a velmi bohatá hříva a ohon.

Zajímavost

O přežití andaluského koně v průběhu staletí, která zahrnovala i některá velmi rušná období, pečovaly mnišské řády, především kartuziáni, kteří byli velmi sběhlí ve šlechtění koní. V nejistých dobách ukrývali koně ve vzdálených klášterech, aby byli v bezpečí. Kartuziáni se snažili zachovat čistotu linie a důsledně šlechtili zvířata vysoké kvality.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

to milllllluuju..........

(rin, 15. 3. 2007 18:10)

andalusáka mam najradši hned po palominu.